ניהול נכון של כולסטרול טוב וכולסטרול רע

עושים הפרדה בין כולסטרול "טוב" לבין כולסטרול "רע"

ישנם שני סוגים של ליפופרוטאינים המובילים כולסטרול בגוף דרך מחזור הדם. ליפופרוטאין "טוב" בעל צפיפות גבוהה נקרא HDL-C, ועשוי לעזור במניעת הצטברות כולסטרול בעורקים.
ליפופרוטאין "רע" בעל צפיפות נמוכה נקרא LDL-C, ועלול לחסום את העורקים ולהגביר את הסיכון למחלות לב. טריגליצרידים הם סוג נוסף של שומן בדם. גם רמות גבוהות ממנו עלולות להוות גורם סיכון למחלות לב.

LDL-C גבוה (הכולסטרול ה"רע") הוא אחד מגורמי הסיכון העיקריים למחלות לב.

 

טריגלצרידים:
השומן האחר

טריגליצרידים הם המובילים העיקריים של שומנים בגוף - השומנים משמשים לאנרגיה ומגיעים מהמזון שאנחנו צורכים. גם רמות גבוהות של טריגליצרידים בדם עלולות להוות גורם סיכון למחלות לב ולמחלות אחרות.

HDL-C:
הכולסטרול ה"טוב"

ליפופרוטאינים בעלי צפיפות גבוהה (HDL) הם כמו משאיות הזבל של מחזור הדם - הם אוספים כולסטרול ממחזור הדם ומדפנות העורקים ומחזירים אותו לכבד לשם סילוקו. לכן בדרך כלל מתייחסים לכולסטרול HDL ככולסטרול טוב או מגן.

LDL-C:
הכולסטרול ה"רע"

ליפופרוטאינים בעלי צפיפות נמוכה (LDL) מובילים כולסטרול מהכבד לשאר חלקי הגוף. כשיש יותר מדי כולסטרול LDL בדם הוא מצטבר בדפנות העורקים ויוצר פלאק. הצטברות הפלאק מצרה את העורקים ומגבילה את זרימת הדם. כשהפלאק מתנתק ממקומו הוא עלול לגרום להתקף לב או לשבץ מוחי.

למרות התפקיד החשוב של ה-HDL-C והטריגליצרידים בבריאות הכולסטרול הכללית, חשוב מאד לשלוט ברמות ה-LDL-C במטרה להגיע יעדי הכולסטרול האישי שלך. למד עוד על רמות כולסטרול בהמשך.

  1. National Heart, Lung, and Blood Institute. What is Cholesterol. Available at: http://www.nhlbi.nih.gov/health/health-topics/topics/hbc [Last accessed 9 June 2015]

  2. American Heart Association. Good vs Bad Cholesterol. Available at: http://www.heart.org/HEARTORG/Conditions/ Cholesterol/AboutCholesterol/Good-vs-Bad-Cholesterol_UCM_305561_Article.jsp [Last accessed 9 June 2015]

כשמדובר בכולסטרול, יש כולסטרול "טוב" ויש כולסטרול "רע". מחקרים מצביעים על העובדה שכדי לשמור על לב בריא, צריך לדעת לנהל את שניהם.1