האתר מיועד לתושבי ישראל בלבד

הטוב, הרע והכולסטרול

כשמדובר בכולסטרול, יש כולסטרול “טוב” ויש כולסטרול “רע”. מחקרים מצביעים על העובדה שכדי לשמור על לב בריא, צריך לדעת לנהל את שניהם.1

עושים הפרדה בין כולסטרול "טוב" לכולסטרול "רע"

ישנם שני סוגים של ליפופרוטאינים המובילים כולסטרול בגוף דרך מחזור הדם. ליפופרוטאין “טוב” בעל צפיפות גבוהה נקרא HDL-C, ועשוי לעזור במניעת הצטברות כולסטרול בעורקים.
ליפופרוטאין “רע” בעל צפיפות נמוכה נקרא LDL-C, ועלול לחסום את העורקים ולהגביר את הסיכון למחלות לב. טריגליצרידים הם סוג נוסף של שומן בדם. גם רמות גבוהות ממנו עלולות להוות גורם סיכון למחלות לב.

LDL-C:
הכולסטרול ה"רע"

ליפופרוטאינים בעלי צפיפות נמוכה (LDL) מובילים כולסטרול מהכבד לשאר חלקי הגוף. כשיש יותר מדי כולסטרול LDL בדם הוא מצטבר בדפנות העורקים ויוצר פלאק. הצטברות הפלאק מצרה את העורקים ומגבילה את זרימת הדם. כשהפלאק מתנתק ממקומו הוא עלול לגרום להתקף לב או לשבץ מוחי.

HDL-C:
הכולסטרול ה"טוב"

ליפופרוטאינים בעלי צפיפות גבוהה (HDL) הם כמו משאיות הזבל של מחזור הדם – הם אוספים כולסטרול ממחזור הדם ומדפנות העורקים ומחזירים אותו לכבד לשם סילוקו. לכן בדרך כלל מתייחסים לכולסטרול HDL ככולסטרול טוב או מגן.

טריגלצרידים: השומן האחר

טריגליצרידים הם המובילים העיקריים של שומנים בגוף – השומנים משמשים לאנרגיה ומגיעים מהמזון שאנחנו צורכים. גם רמות גבוהות של טריגליצרידים בדם עלולות להוות גורם סיכון למחלות לב ולמחלות אחרות.

למרות התפקיד החשוב של ה-HDL-C והטריגליצרידים בבריאות הכולסטרול הכללית, חשוב מאד לשלוט ברמות ה-LDL-C במטרה להגיע ליעדי הכולסטרול האישיים שלך. למד עוד על רמות כולסטרול בהמשך.

לעמוד הקודם

מהו כולסטרול

לעמוד הבא

פירושן של רמות הכולסטרול בדם

  1. National Heart, Lung, and Blood Institute. What is Cholesterol. Available at: http://www.nhlbi.nih.gov/health/health-topics/topics/hbc [Last accessed 4 November 2020]

  2. American Heart Association. Good vs Bad Cholesterol. Available at: http://www.heart.org/HEARTORG/Conditions/ Cholesterol/AboutCholesterol/Good-vs-Bad-Cholesterol_UCM_305561_Article.jsp [Last accessed 4 November 2020]

נושאים נוספים שיכולים לעניין אותך

מרבית הכולסטרול מיוצר בגוף, אך חלקו מצוי במזון שאתה אוכל. ללא קשר למקורו, עודף LDL-C עלול להעלות את הסיכון לחלות במחלות לב.

כולסטרול הוא חומר שומני שנקרא ‘ליפיד’ והוא חיוני לבריאות הגוף. חשוב להכיר ולהבין את הכולסטרול מפני שעודף כולסטרול עלול לגרום לבעיות בריאותיות חמורות.

אם לך או לאחד מבני משפחתך יש היסטוריה של כולסטרול גבוה, מחלת לב או התקפי לב בגיל צעיר, הנך נמצא בסיכון להיפרכולסטרולמיה משפחתית.