המספרים מאחורי הסיכונים

מה מספרים הנתונים?

כדי להבין את הסיכון שמציב כולסטרול לבריאותך, חשוב שתדע מהם הנתונים המספריים של הכולסטרול, ובמיוחד מהי כמות הכולסטרול ה"רע" (LDL-C) בדמך.
אם יש לך בעיות בריאותיות נוספות כגון לחץ דם גבוה או סוכרת, אתה נמצא בסיכון מוגבר לפתח מחלות לב וכלי דם וזו סיבה טובה אף יותר לבדוק לעומק את רמות הכולסטרול שלך ולהבין את משמעותן.¹

בישראל, כולסטרול וטריגליצרידים נמדדים ביחידות שנקראות מיליגרם לדציליטר של דם המוצג בדרך כלל כ-מ"ג/ד"ל בקיצור. פרופיל הליפידים שלך יכלול נתונים לכולסטרול כולל (כמות כל השומנים בדם שלך) וכמו כן נתונים ל-LDL-C (הכולסטרול ה"רע"), HDL-C (הכולסטרול ה"טוב") וטריגליצרידים.

על-פי החברה לחקר, מניעה וטיפול בטרשת עורקים:
ערכי כולסטרול LDL, באנשים ללא גורמי סיכון נוספים, צריכים להיות נמוכים מ-130 מ"ג/ד"ל
גורמי סיכון נוספים למחלות לב וכלי דם מצריכים ערך יעד נמוך יותר לכולסטרול.
גורמי סיכון לדוגמה: אירוע לבבי בעבר, סוכרת, תפקוד כלייתי לקוי, עישון וכו'.
התייעץ עם הרופא המטפל שלך לגבי ערכי הכולסטרול המומלצים עבורך.²

גם טריגליצרידים ו-HDL הם חלק מספירת הכולסטרול הכוללת שלך ואפשר בדרך כלל להגיע לרמות המומלצות שלהם באמצעות תזונה מאוזנת ופעילות גופנית.

רמות HDL מומלצות:
מעל 37 מ"ג/ד"ל
הערך הרצוי לגברים
מעל 47 מ"ג/ד"ל
הערך הרצוי לנשים

 

רמות טריגליצרידים מומלצות:
פחות מ־150 מ"ג/ד"ל
תקין
150-199 מ"ג/ד"ל
גבולי
200-499 מ"ג/ד"ל
גבוה
500 מ"ג/ד"ל ויותר
גבוה מאוד

 

תזונה מאוזנת ופעילות גופנית יכולות לסייע בהפחתת הכולסטרול. במקרים מסוימים, ייתכנו קשיים בהורדת רמות ה-LDL-C לרמות המומלצות עבורך. במקרה כזה, יש להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי האפשרויות הנוספות שיכולות לסייע בהפחתת הסיכון למחלות לב.

  1. British Heart Foundation. Reducing your blood cholesterol. Available at: https://www.bhf.org.uk/~/media/files/publications/heart-conditions/his3_0114_reducing-your-blood-cholestero_a6.pdf [Last accessed 9 June 2015]

  2. http://www.ias.org.il/dislipidemia0717.pdf

את רמות הכולסטרול בדם בודקים בבדיקת דם פשוטה הידועה בשם "פרופיל שומנים בדם".