האתר מיועד לתושבי ישראל בלבד

פירושן של רמות הכולסטרול בדם

את רמות הכולסטרול בדם בודקים בבדיקת דם פשוטה הידועה בשם “פרופיל שומנים בדם”.

מה מספרים הנתונים?

כדי להבין את הסיכון שמציב כולסטרול לבריאותך, חשוב שתדע מהם הנתונים המספריים של הכולסטרול, ובמיוחד מהי כמות הכולסטרול ה”רע” (LDL-C) בדמך.
אם יש לך בעיות בריאותיות נוספות כגון לחץ דם גבוה או סוכרת, אתה נמצא בסיכון מוגבר לפתח מחלות לב וכלי דם וזו סיבה טובה אף יותר לבדוק לעומק את רמות הכולסטרול שלך ולהבין את משמעותן.¹

בישראל, כולסטרול וטריגליצרידים נמדדים ביחידות שנקראות מיליגרם לדציליטר של דם המוצג בדרך כלל כ-מ”ג/ד”ל בקיצור. פרופיל הליפידים שלך יכלול נתונים לכולסטרול כולל (כמות כל השומנים בדם שלך) וכמו כן נתונים ל-LDL-C (הכולסטרול ה”רע”), HDL-C (הכולסטרול ה”טוב”) וטריגליצרידים.

על-פי החברה לחקר, מניעה וטיפול בטרשת עורקים:
ערכי כולסטרול LDL, באנשים ללא גורמי סיכון נוספים, צריכים להיות נמוכים מ-130 מ”ג/ד”ל
גורמי סיכון נוספים למחלות לב וכלי דם מצריכים ערך יעד נמוך יותר לכולסטרול.
גורמי סיכון לדוגמה: אירוע לבבי בעבר, סוכרת, תפקוד כלייתי לקוי, עישון וכו’.
התייעץ עם הרופא המטפל שלך לגבי ערכי הכולסטרול המומלצים עבורך.²

גם טריגליצרידים ו-HDL הם חלק מספירת הכולסטרול הכוללת שלך ואפשר בדרך כלל להגיע לרמות המומלצות שלהם באמצעות תזונה מאוזנת ופעילות גופנית.

רמות HDL מומלצות:

הערך הרצוי לגברים

מעל 37 מ”ג/ד”ל

הערך הרצוי לנשים

מעל 47 מ”ג/ד”ל

רמות טריגליצרידים מומלצות:

תקין

פחות מ־150 מ”ג/ד”ל

גבולי

150-199 מ”ג/ד”ל

גבוה

200-499 מ”ג/ד”ל

גבוה מאוד

500 מ”ג/ד”ל ויותר

תזונה מאוזנת ופעילות גופנית יכולות לסייע בהפחתת הכולסטרול. במקרים מסוימים, ייתכנו קשיים בהורדת רמות ה-LDL-C לרמות המומלצות עבורך. במקרה כזה, יש להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי האפשרויות הנוספות שיכולות לסייע בהפחתת הסיכון למחלות לב.

לעמוד הקודם

הטוב, הרע והכולסטרול

לעמוד הבא

כולסטרול ותורשה

  1. British Heart Foundation. Reducing your blood cholesterol. Available at: https://www.bhf.org.uk/~/media/files/publications/heart-conditions/his3_0114_reducing-your-blood-cholestero_a6.pdf [Last accessed 4 November 2020]

  2. http://www.ias.org.il/dislipidemia0717.pdf

נושאים נוספים שיכולים לעניין אותך

כולסטרול הוא חומר שומני שנקרא ‘ליפיד’ והוא חיוני לבריאות הגוף. חשוב להכיר ולהבין את הכולסטרול מפני שעודף כולסטרול עלול לגרום לבעיות בריאותיות חמורות.

כשמדובר בכולסטרול, יש כולסטרול “טוב” ויש כולסטרול “רע”. מחקרים מצביעים על העובדה שכדי לשמור על לב בריא, צריך לדעת לנהל את שניהם.

אם לך או לאחד מבני משפחתך יש היסטוריה של כולסטרול גבוה, מחלת לב או התקפי לב בגיל צעיר, הנך נמצא בסיכון להיפרכולסטרולמיה משפחתית.